Kuchnia z wyspą czy półwyspem?
Które rozwiązanie lepiej
sprawdzi się w Twoim domu?

Kuchnia z wyspą, czy półwysep kuchenny?

Wiele osób marzy o dużej, przestronnej kuchni, w której znajdzie się dużo miejsca do przygotowywania posiłków. Stworzenie takiego miejsca wiąże się często nie tylko z faktem, że lubimy gotować. Kuchnia w takim ułożeniu staje się sercem domu. To miejsce, które przyciąga rodzinę, przyjaciół i znajomych. Jak powinna wyglądać nowoczesna kuchnia z wyspą? A może lepiej wybrać taką opcję jak półwysep kuchenny?

Wyspa kuchenna – do dużych pomieszczeń

Jeśli ktoś decyduje się na takie rozwiązanie, jakim jest wyspa kuchenna, z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, że nie można jej stworzyć w niewielkim pomieszczeniu. Szacunki pokazują, że aby zaprojektować komfortową kuchnię z wyspą, pokój musi mieć przynajmniej 15m2. To absolutne minimum. Często rozwiązanie to praktykowane jest w kuchniach otwartych, które zyskują dodatkową przestrzeń przez układ mieszkania lub domu.

Nowoczesna kuchnia z wyspą to jednak nie tylko sam metraż. Należy wziąć pod uwagę fakt, że wyspa kuchenna powinna znaleźć się w odległości od 90 do 120 centymetrów od szafek. Dzięki temu poruszanie się po kuchni będzie bezpieczne i komfortowe. Stworzenie wyspy ma sens tylko w przypadku, w którym będzie ona wielkości przynajmniej 1m2. W ten sposób uzyskamy przestrzeń niezbędną do pracy. Oczywiście to minimum w sytuacji, w której decydujemy się na stworzenie samej powierzchni roboczej. W ten sposób zyskujemy jednak znacznie więcej. Taka wyspa kuchenna pełni wówczas również rolę stołu, barku, miejsca do spotkań z bliskimi. Jeśli zależy nam na stworzeniu przestrzeni ze zlewozmywakiem lub kuchenką, sama wyspa musi być odpowiednio większa. Należy również pamiętać o tym, aby zadbać o przygotowanie przyłączy wody, gazu lub zasilania elektrycznego.

Półwysep kuchenny – opcja nawet do mieszkania w bloku?

O ile w domach łatwiej jest wygospodarować przestrzeń na wyspę kuchenną, o tyle w blokach coraz częściej widuje się półwysep w kuchni. To bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie dla kuchni otwartych, połączonych z salonem. Takiego półwyspu nie można obejść dookoła. Z jednej strony przylega do innych mebli kuchennych lub ściany. Często pełni rolę baru, miejsca w którym przygotowuje się nie tylko posiłki, ale i podaje, np. drinki i koktajle gościom. Od zewnętrznej strony można ustawić przy nim krzesła typu hoker, które są nie tylko wygodne, ale stanowią również fenomenalny element aranżacji. Planując półwysep kuchenny, należy jednak pamiętać o zaplanowaniu jednego szerszego przejścia, które pozwoli minąć się dwóm osobom. Powinno ono wynosić około 120 centymetrów.

Siła funkcjonalności

Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na wyspę, czy na półwysep w kuchni, trzeba pamiętać, że jest to fenomenalne rozwiązanie, które nie tylko usprawni pracę oraz sprawi, że będzie ona bezpieczniejsza. W każdym półwyspie oraz wyspie znajdować się mogą również miejsca do przechowywania żywności, zastawy, garnków czy AGD. Dzięki temu nasza kuchnia staje się o wiele bardziej funkcjonalna.