Jak zaprojektować
meble kuchenne?

Jak zaprojektować kuchnię? 7 kroków!

Jeśli planujesz stworzyć kuchnię we własnym domu, pamiętaj o tym, że będzie ona stanowić jego serce. To najważniejsze pomieszczenie, które będzie miało ogromny wpływ na Twoje życie rodzinne. Czeka Cię dużo pracy przy tworzeniu kuchni. Postaramy się ułatwić Ci nieco to wyzwanie, podsuwając kilka cennych rad. Mamy nadzieję, że podpowiedzą Ci jak zaprojektować kuchnię Twoich marzeń.

Krok pierwszy: planuj od samego początku

Zanim odpowiemy na pytanie jak zaprojektować meble kuchenne, musimy zająć się kuchnią w stanie surowym. Już na etapie budowy lub remontu mieszkania/domu zadecyduj o tym, w którym miejscu muszą znaleźć się poszczególne przyłącza. Chodzi o wodę, gaz i prąd. Uwzględnij to, czy chcesz mieć zmywarkę, gdzie ma stanąć lodówka oraz czy kuchenka będzie zasilana energią elektryczną czy może gazem. To kluczowa kwestia dla dalszych działań. Następnie przyjdzie czas na malowanie i położenie kafelków.

Krok drugi: kolory, glazura, szkło

Zastanów się w jakim stylu ma być utrzymana Twoja kuchnia. Jeśli jest to pomieszczenie otwarte musisz wziąć pod uwagę to jak zaprojektować kuchnię z salonem tak, aby tworzyły spójną całość. Pomaluj ściany i pomyśl o kafelkach, które trafią na ścianę. A może rezygnujesz z glazury na rzecz farby tablicowej? Możesz też sięgnąć po nowoczesne rozwiązania, którymi są wydruki na szkle lub naklejki pod szklaną taflę, dzięki czemu uzyskujesz gładką, spójną powierzchnię.

Krok trzeci: co z AGD?

Wiesz już mniej więcej, jakich sprzętów będziesz potrzebować w kuchni. Teraz zastanów się, czy będą to urządzenia wolnostojące czy pod zabudowę. To bardzo istotne, ponieważ zmieni cały obraz pomieszczenia. Jeśli będą to sprzęty wolnostojące, zastanów się nad ich wykończeniem. Tworzywo sztuczne? Biel? Czerń? Połysk? Mat? A może inox lub chrom?

Krok czwarty: trójkąt roboczy, czyli jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię?

Trójkąt roboczy to złota zasada dla każdego, kto zastanawia się jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię. Chodzi o to, aby była ergonomiczna. Zlewozmywak, lodówka i kuchenka powinny znajdować się na wierzchołkach takiego trójkąta, zapewniając komfortową pracę. Powinny znaleźć się w odległości od siebie sięgającej od 120 do około 210 centymetrów.

Krok piąty: zadbaj o przechowywanie

Korzystaj z opcji, które ułatwiają przechowywanie. Kilka tradycyjnych półek warto zastąpić szufladami oraz koszami cargo. To podnosi funkcjonalność kuchni, a jednocześnie zwiększa przestrzeń do przechowywania. Co więcej, w tak zaprojektowanej kuchni łatwiej utrzymać porządek.

Krok szósty: kosz na śmieci... pod zlewem?

Miejsce pod zlewem wydaje się być idealne na umieszczenie tam kosza na odpady i stworzenie półki na środki czystości. Warto jednak pamiętać też o segregacji. Uwzględnij dodatkowe pojemniki w swoim planie!

Krok siódmy: oświetlenie

Możesz zechcieć doświetlić swoją kuchnię małymi lampkami albo ledami. Światło może mieć różne kolory i zróżnicowaną intensywność. Weź to pod uwagę!