Jak dbać
o meble kuchenne?

Jak pielęgnować meble kuchenne? 5 praktycznych porad!

Jak już wielokrotnie wspominaliśmy w naszych artykułach, kuchnia to bardzo ważne miejsce w każdym domu. Nie bez przyczyny zaprojektowanie jej to spore wyzwanie. Powinna być funkcjonalna i praktyczna. Kolejnym trudnym wyzwaniem jest pielęgnacja mebli kuchennych i otoczenia kuchennego. Dziś podpowiemy Ci, jak zabrać się za to zadanie.

Dyscyplina i samozaparcie

W dbaniu o kuchnię bardzo ważna jest systematyczność. To klucz do sukcesu. Doskonale wiemy, że czasem dni w pracy bywają niemiłosiernie długie i ostatnie o czym marzysz, to wycieranie okapu, kafelków, płyt i blatów kuchennych. Należy jednak pamiętać, że wilgoć i tłuszcz szybko wchłaniane są poprzez poszczególnie powierzchnie. Z czasem niszczą meble, oblepiają sprzęty i kafelki. Wtedy znacznie trudniej jest usunąć takie zabrudzenia. Najlepiej jest więc robić to po każdym gotowaniu, a przynajmniej raz dziennie, gdy zakończysz już pracę w kuchni.

Stroń od wilgoci!

Meble kuchenne baaardzo nie lubią wody i wilgoci. Pilnuj więc, aby było jej na powierzchniach jak najmniej. Warto po każdym skorzystaniu ze zlewu przetrzeć na sucho jego okolice. Nie ustawiaj też czajnika elektrycznego tuż pod szafkami. Działanie pary może spowodować odklejanie się okleiny i listewek od mebli, a tego z pewnością chcesz uniknąć! Jeśli masz drewniane blaty, nadmiar wody może powodować odkształcanie drewna i jego puchnięcie. W rezultacie zostanie ono zdegradowane. Straci kolor, stanie się kruche, może zacząć pękać i próchnieć.

Olejowanie blatów

Jeśli jesteś dumnym posiadaczem blatu z drewna, z pewnością codziennie doceniasz jego piękno i głęboką barwę. Oczywiście, takie wygląd kuchni z pewnością cieszy. Drewno można łączyć bowiem ze stylem tradycyjnym i nowoczesnym. Należy jednak pamiętać o jego olejowaniu. Wykonuj ten zabieg regularnie, ale wykorzystuj do tego celu wyłącznie te produkty, które są do tego przeznaczone. Do konserwacji blatów zarówno w kuchni, jak i w łazience, stosowane są oleje niejadalne. Bardzo często jest to specjalny olej lniany, który należy do grupy olejów schnących, a dodatkowo przedostaje się w głąb drewna. Olej najlepiej położyć na wyszlifowaną i odpyloną powierzchnię za pomocą dobrej jakości, szerokiego pędzla.

Odpowiednie środki do pielęgnacji

Przy pielęgnacji kuchni, zapomnij o uniwersalnych płynach i mleczkach do czyszczenia! Jeśli zależy Ci na jak najlepszych efektach i utrzymaniu mebli w dobrej kondycji, wybierz te produkty, które przeznaczone są do poszczególnych powierzchni. Innego środka użyjesz do drewnianego blatu, innego do frontów wykończonych na wysoki połyk, a innego do czyszczenia płyty kuchennej.

Deska do krojenia - Twoim nowym przyjacielem

Aby blaty wyglądały jak najlepiej, trzeba o nie dbać na kilku płaszczyznach. Często krojenie różnych produktów spożywczych bezpośrednio na powierzchni roboczej, pozostawia zacięcia, szramy lub jej zmatowienie. Unikniesz tego, decydując się na wykorzystanie desek do krojenia. Przydadzą się też podkładki, na których będziesz mógł postawić gorący garnek lub patelnię.