Czy istnieje przepis na odpowiednią
wysokość blatów w kuchni?

Wysokość blatów w idealnej kuchni

Jeszcze do niedawna firmy zajmujące się tworzeniem kuchni na zamówienie, posiadały standardowe wytyczne, co do umiejscowienia szafek wiszących oraz określających wysokość blatów w kuchni. Najczęściej stawiano na umieszczenie powierzchni roboczej na wysokości ok. 85 centymetrów. Dziś odchodzi się od tego rozwiązania.

Standardy

Na rynku nadal obowiązują pewne standardy. Możemy bowiem bez problemu kupić gotowe meble kuchenne, czekające na zamontowanie ich w naszej kuchni. Tu producenci stawiają najczęściej na jedną wysokość, która została uśredniona. W takich wypadkach wysokość blatów kuchennych to często 85-90 centymetrów. Nie jest to nadal idealne rozwiązanie, szczególnie dla wysokich użytkowników kuchni. Przybieranie niewygodnej pozycji na dłuższy czas może odbić się nie tylko na przyjemności z gotowania, a w zasadzie ją zniwelować, ale także może mieć to negatywny wpływ na nasze samopoczucie, a nawet zdrowie. Jakie znaleziono rozwiązanie?

Dopasujemy meble do człowieka, a nie odwrotnie

Korzystanie z blatów, umieszczonych na wysokości 85-90 centymetrów przez osoby wysokie, może skończyć się dyskomfortem, zniechęceniem, a nawet bólem w plecach. Jeśli decydujemy się więc na stworzenie kuchni na zamówienie, warto wziąć sobie do serca te porady. Można bowiem dostosować wysokość blatów kuchennych do wzrostu domowników. A przygotowanie obliczeń jest dziecinnie proste. Wystarczy stanąć w kuchni i zgiąć rękę w łokciu tak, aby przedramię znajdywało się równolegle do podłogi. Należy wtedy zmierzyć tę odległość i odjąć od niej około 20 centymetrów. W ten sposób uzyskamy indywidualnie dopasowany do użytkownika blat. Korzystanie z niego będzie komfortowa, dzięki czemu gotowanie stanie się przyjemniejsze. To rozwiązanie sprawdza się zarówno w przypadku osób wysokich, jak i niskich.

A co, jeśli z jednej kuchni korzystają osoby o różnym wzroście? Sytuacja nie jest przegrana! Szczególnie, jeśli dysponujemy dużym i/lub otwartym pomieszczeniem. Możemy wtedy zdecydować się na zróżnicowanie wysokości blatów i podzielić je na strefy. Odpowiednio zaprojektowane rozwiązanie może wyglądać naprawdę efektownie! Z wyższych części powierzchni roboczej będą wówczas korzystać osoby wyższe, a z tych niżej osadzonych – niżsi użytkownicy.

Zostaw to profesjonalistom

Podczas rozmów na temat projektu kuchni, warto wspomnieć architektom o tym, że zależy nam na spersonalizowaniu wysokości blatów. Dzięki temu projektant zyska pole do popisu i będziemy mieć pewność, że przeprowadzi pomiary w sposób poprawny. Jeśli kuchnia będzie pomieszczeniem mocno eksploatowanym przez osoby o różnym wzroście, również i tę informację warto zawrzeć w takim wywiadzie. W ten sposób, architekt może się wykazać i stworzyć dla nas unikalną i niezwykle ciekawą przestrzeń. Uwzględni też ewentualne obniżenie płyty grzewczej czy dostosowanie wysokości zlewu do potrzeb najniższych osób w domu.